Тайнствената библиотека на 51 - Глен Купър и "Библиотеката на мъртвите"

Болдуин взе една и я прочете.После следващата, и следващата. Разпръсна листата по масата, за да ги прегледа по-бързо.Всеки лист носеше датата 9 февруари 2027 г., следвана от един и същи надпис.— Finis Dierum — произнесе Болдуин. — Краят на дните.Феликс потръпна.— Значи тогава ще настъпи краят на света.Вартоломей леко се усмихна.— Делото им е било завършено.Болдуин събра страниците и ги притисна до гърдите си.— Но нашето дело още не е завършено, братя. Трябва да бъдат положени да почиват в криптата. После ще отслужа меса в тяхна чест. Библиотеката трябва да бъде запечатана, а параклисът — изгорен. Светът още не е готов.Феликс и Вартоломей бързо кимнаха в знак на съгласие и абатът се обърна да си тръгне.— Две хиляди двайсет и седма е далеч в бъдещето — уморено рече Болдуин. — Човечеството има много време да се подготви за Края на дните.
_____________

Конспирации. Чърчил. Труман. Археологически разкопки из британски острови. Манастири. Извънземни. Серийни убийства. ФБР. Зона 51.
И това е само една малка част от това, което представлява книгата на Глен Купър, която, както разбрах се оказва първата от една поредица за федералния агент Уил Пайпър.
"Библиотеката на мъртвите"(ИК"Бард",2009) е трилър, на какъвто не съм попадала последните години, но и ми се струва, че именно последните няколко години трилъри от такова ниво вече не се пишат.
Срещаме се със специален агент Уил Пайпър, един чешит, на който му остава още година и няколко месеца преди пенсия, стои си в офиса, седи си на бюрото и не се занимава с нищо. Просто лажерно очаква края на кариерата му като профайлър към ФБР. И когато най-малко желае, най-малко има нужда, дори без да очаква му поверяват най-големият и най-сложен случай на Бюрото. Тикват му всичката документация и събрани доказателства от разследването в ръцете, причисляват му млада агентка, която той не понася първоначално и му скъсват нервите.
Самият Уил е много особен човек, както споменах чешит, но от онези, на които всички се дразнят, характер, който може с държанието си, с арогантността и самочувствието си да изнерви и най-кротката душа. Но той е неповторим, колкото и кисел да е, той е притежател на ум, на който ФБР може само да се радва и защото, въпреки алкохолтине си пропадания и приключения с жени за по една нощ, той все пак е покорен от един адреналин, от един хъс и гениалност, и никога не оставя случая неразрешен.

Постепенно хъсът му се възвръща, с всяка следваща стъпка доказателствата си идват на местата, дори в един момент за самия читател става очевидно кой е извършителя на десетте престъпления, само че остава въпросът "как?" и "защо?".
Действието в книгата се развива паралелно в няколко епохи: В съвременната 2009 година; във времето, когато Чърчил вече не е на власт, но е най-доброто, което имат британците, така че той осъществява връзка с американския Труман и уговаря конспирацията; и в епохата на един разрастващ се манастир от свещеници и монахини, където отраства едно дете - седмият син на седмият син.
С всяка следваща глава, с всеки следващ ден от историята, всяка поредна година от настоящето или миналото се разяснява каква точно е легендата за седмия син, каква тайна крие това дете, което по-късно става също баща и каква е най-съкровената тайна на манастира от остров Уайт, където археоолозите след Втората Световна война откриват подземията на Библиотеката - архивът на Ордена на имената.
Американските военни се стараят да прикрият строежа на подземната си база в Невада и от там тръгва следващата конспиративна теория за Зона 51.
А истината е съвсем друга.
Библиотеката на мъртвите е нещо,с което правителството разполага, нещо което съществува от повече от хиляда години и е нещо, което ако попадне в ръцете на човечеството, ще преобърне живота наопаки. Само че дори правителството е непосилно да се справи с тайните на Библиотеката, освен да чака датите, вписани в онези милиарди страници с имена и дати и да предполага кога какво би се случило.
Тук именно е и първият пробив в Зона 51, първото изтичане на информация и десет убийства, извършени благодарение на информацията, която дава Библиотеката.
И Уил, въпреки че в един момент е разтроен, убеждаван, че няма да разреши случая и да хване убиеца, когато е толкова близо, когато посочва името на заподозрения...правителството го отстранява от случая, но неговата твърдоглава упоритост и своенравност, каквито винаги е проявявал в работата си, го превръщат в обект на федерално разследване, обявявайки го за издирване. Но той е профайлър, той знае какво е да бъде от едната страна на закона ида търси престъпник, но знае и какво е да бъде от другата страна, затова и се превръща в доста добър престъпник, притискайки военните и правителството до положение, от което те не могат да се измъкнат...А той си осигурява спокойствие, пенсия и нова тръпка в лицето на партньорката си до заветната 2027 - Краят на дните, последната дата, написана от червенокосите писари...
Глен Купър има много приятен стил на писане, много плавно разгръща престъпленията едно след друго и води героите точно по следите, пуска едно по едно доказателствата, така че дава възможност и на читателя сам да се почувства като разследващ и да успее сполучливо да си подреди пъзела, така че да предположи кой е престъпникът. Ходът на събитията си е съвсем реалистичен, Уил Пайпър е един от любимите ми по тип герои - невъзможен, наистина невъзможен, но и някак забавен по свой си начин, престъпленията са сериозни и разнообразни, а извънземната и вещерска намеса (или божествена, свръхестествена), макар и малко странни на фона на федералните проучвания, са интересна добавка към сюжета, така че да разбият представите на всеки рационално мислещ човек - не всичко е такова, каквото науката го представя. Защото има неща, които така или иначе си остават необясними.
Такава е Библиотеката на мъртвите - необяснима! Но това е тайна, за която човечеството още не е готово...а 2027 е далеч.
Коментари
Публикуване на коментар